५२ बर्षमा साहरुख, जान्नुहोस् उनको जीवनका १० किस्सा


  • ५२ बर्षमा साहरुख, जान्नुहोस् उनको जीवनका १० किस्सा

    बलिउडका बादशाह शाहरुख खान अहिले बलिउडका ‘एक्लो घोडा’ जस्ता छन् । हरेक उमेरका ब्यक्तिले उनलाई उस्तै प्रेम गर्छन् । २ नोभेम्बर १९६५ मा भारतको दिल्लीमा जन्मिएका साहरुख आजबाट ५२ वर्षमा प्रवेश गरेका छन् । साहरुखको जन्मदिनको अवसर पारेर वुधबार रातीदेखि नै उनको घर ‘मन्नत’ अगाडि फ्यानको भीड लागेको छ । साहरुख भने परिवारसँग जन्मदिन मनाउन घर भन्दा बाहिर छन् । साहरुख बलिउडका यस्ता कलाकार हुन्, जो कुनै साथ र सहयोग विना नै यो उचाइमा पुगेका छन् । पहिलो चलचित्र ‘दिवाना’मा काम गरेपछि साहरुखलाई कहिल्यै पनि निराश हुनु परेन । बलिउडबाट नै उनले नाम, दाम सबै कमाए । उनी, विश्वका दोश्रो धनी कलाकार हुन् । २ छोरा र १ छोरीका पिता साहरुख पारिवारिक छन् । बलिउडमा उनलाई ‘किङ अफ रोमान्स, वादशाह, किङ खान’ जस्ता नामले बोलाइन्छ । उनै, साहरुखको जन्मदिनको अवसर पारेर हामीले यहाँ उनका २० किस्सा प्रस्तुत गरेका छौः १. साहरुख खानको जन्म २ नोभेम्बर १९६५ मा ताज मोहम्मद खान र लतीफ फातिमाको घरमा भएको थियो । २. उनकी आमा हैदरावादकी हुन् भने बाबा पेशावरका हुन् । यस्तै, उनकी हजुरआमा काश्मिरी हुन् । ३. दिल्लीमा हुर्किएका साहरुखले सेण्ट कोलम्बस स्कुलमा पढे । स्कुल पढ्दा उनको खेलकुदप्रति निकै रुची थियो । हंशराज कलेजबाट अर्थशास्त्रमा स्नातक उत्तिर्ण गरेका साहरुखले मिलिया इस्लामियामा मास कम्युनिकेशनमा भर्ना भए । तर, पुरा गरेनन् । ४. साहरुख १५ वर्षको हुँदा उनको बुबाको क्यान्सरवाट मृत्यु भएको थियो । उनको बुबा वकिल एवं स्वतन्त्र सेनानी थिए । उनका बुबा १४/१५ वर्षको उमेरमा स्वतन्त्रता आन्दोलनको क्रममा जेल गएका थिए । पछि मौलाना अबुल कलाम आजादको बिरुद्ध चुनाव पनि लडे । तर, जितेनन् । ५. साहरुखको नेशनल स्कुल अफ ड्रामासँग नजिकको सम्बन्ध थियो । उनका बुबाले १९७४ मा एनएसडी मा मेस चलाएका थिए । त्यहि वेला साहरुख आफ्नो बुबासँगै एनएसडी जान्थेँ । त्यहि वेला उनले रोहिणी हटंगडी, सुरेखा सिकरी, रघुवीर यादव, राज बब्बर जस्ता कलाकारले अभिनय गरेको हेरे । त्यही बेलादेखि उनको अभिनयप्रतिको झुकाव बढेको थियो । ६. साहरुखको पहिलो कमाई ५० रुपैयाँ थियो । उनले पंकज उदासको कन्सर्टमा काम गरेर ५० रुपैयाँ कमाइ गरेका थिए । ७. लेख टण्डनले कपाल काट्ने सर्तमा सन् १९८८ मा उनलाई हिन्दी सिरियल ‘दिल दरिया’मा काम दिएका थिए । ८. उनको पहिलो सिरियल ‘फौजी’ थियो । निर्देशक कर्नल कपुरले केहि युवाहरुलाई दौडाएर अडिसन लिएका थिए । ९. सानोमा साहरुख सेनामा जान चाहन्थेँ । उनले आर्मी स्कुल कलकत्तामा भर्ना पनि गरेका थिए । तर, उनकी आमा यसका लागि राजी थिइनन् । १०. एक सैनिककी छोरी गौरी छिब्बासँग स्कुलमै साहरुखको चिनाजानी भएको थियो । एक डान्सपार्टीमा उनीहरुले कुराकानी गरेका थिए । उनीहरुको विवाह २५ अक्टुवर १९९१ मा भएको थियो ।

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *